![]() | Columbus Blue Jackets |
| GP: 13 | W: 5 | L: 8 | OTL: 0 | P: 10 GF: 31 | GA: 43 | PP%: 17.24% | PK%: 79.49% GM : Emil Vinglöv | Morale : 46 | Team Overall : 68 Next Games #259 vs Dallas Stars |
AZachWhitecloud
CDarnellNurse
ANickCousins|
Game Center
Colorado Avalanche
8-7-1, 17pts
2
4
Columbus Blue Jackets
5-8-0, 10pts
Team Stats
Metropolitan Standings
Player Stats
Goalies
Team Stats
Goals For 2.38 GPG Rank #27 / 32 Shots For 24.46 Avg Rank #31 / 32 Power Play Percentage 17.2% Rank #18 / 32 Offensive Zone Start 37.2% Rank #30 / 32 Puck Time Control In Offensif Zone / GP 15.04 min Rank #29 / 32 Goals Against 3.31 GAA Rank #23 / 32 Shots Against 31.85 Avg Rank #27 / 32 Penalty Kill Percentage 79.5% Rank #19 / 32 Defensive Zone Start 43.4% Rank #30 / 32 Puck Time In Offensif Zone / Puck Time In Defensif Zone 0.88 Rank #29 / 32 |
Team Info
Arena Info
Trade Block
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| # | Player Name | # | POS | CON | CK | FG | DI | SK | ST | EN | DU | PH | FO | PA | SC | DF | PS | EX | LD | PO | MO | OV | ★ | TA | Age | Contract | Salary |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Kirill Marchenko | 86 | LW/RW | 99.00 | 76 | 39 | 89 | 86 | 85 | 82 | 93 | 85 | 43 | 89 | 85 | 70 | 99 | 59 | 47 | 0 | 49 | 77 | 25 | 7 | 3,850,000$ | ||
| 2 | Pavel Dorofeyev | 16 | LW/RW | 99.00 | 66 | 38 | 92 | 86 | 72 | 79 | 99 | 88 | 25 | 82 | 89 | 63 | 95 | 56 | 47 | 0 | 49 | 74 | 25 | 7 | 11,000,000$ | ||
| 3 | Igor Chernyshov | 92 | LW/RW | 99.00 | 73 | 57 | 94 | 80 | 78 | 72 | 75 | 77 | 45 | 83 | 80 | 64 | 58 | 42 | 42 | 0 | 46 | 71 | 20 | 2 | 945,417$ | ||
| 4 | Morgan Frost | 15 | C | 99.00 | 75 | 37 | 91 | 79 | 70 | 72 | 99 | 83 | 95 | 78 | 77 | 61 | 87 | 64 | 49 | 0 | 49 | 70 | 27 | 1 | 4,375,000$ | ||
| 5 | Zack Bolduc | 94 | LW/RW | 99.00 | 89 | 41 | 91 | 74 | 61 | 69 | 95 | 76 | 53 | 77 | 70 | 66 | 49 | 53 | 45 | 0 | 45 | 68 | 23 | 4 | 4,200,000$ | ||
| 6 | Pontus Holmberg | 29 | RW | 100.00 | 77 | 65 | 90 | 72 | 72 | 68 | 88 | 74 | 47 | 73 | 70 | 75 | 48 | 56 | 48 | 0 | 49 | 68 | 27 | 1 | 2,500,000$ | ||
| 7 | Nick Cousins (A) | 21 | LW | 100.00 | 88 | 77 | 74 | 69 | 67 | 64 | 98 | 66 | 39 | 74 | 67 | 68 | 44 | 80 | 56 | 0 | 49 | 67 | 32 | 2 | 1,587,500$ | ||
| 8 | Gage Goncalves | 93 | LW/RW | 100.00 | 79 | 64 | 87 | 73 | 72 | 68 | 91 | 70 | 31 | 80 | 69 | 60 | 78 | 51 | 45 | 0 | 49 | 67 | 25 | 1 | 4,000,000$ | ||
| 9 | Colton Dach | 27 | LW | 100.00 | 97 | 84 | 86 | 68 | 76 | 64 | 83 | 68 | 52 | 72 | 66 | 63 | 44 | 48 | 43 | 0 | 49 | 66 | 23 | 2 | 1,200,000$ | ||
| 10 | Kevin Stenlund | 82 | C | 99.00 | 71 | 41 | 92 | 67 | 74 | 70 | 97 | 63 | 95 | 74 | 64 | 78 | 42 | 63 | 50 | 0 | 49 | 66 | 29 | 1 | 995,000$ | ||
| 11 | Fedor Svechkov | 40 | C | 100.00 | 76 | 38 | 92 | 68 | 74 | 66 | 88 | 65 | 79 | 75 | 65 | 60 | 53 | 51 | 45 | 0 | 49 | 64 | 23 | 2 | 1,250,000$ | ||
| 12 | John Beecher | 18 | C | 100.00 | 74 | 66 | 87 | 65 | 81 | 62 | 70 | 60 | 76 | 71 | 66 | 68 | 41 | 53 | 46 | 0 | 39 | 64 | 25 | 1 | 1,900,000$ | ||
| 13 | Darnell Nurse (C) | 25 | D | 99.00 | 84 | 83 | 72 | 69 | 87 | 81 | 99 | 65 | 25 | 65 | 68 | 84 | 44 | 83 | 73 | 0 | 52 | 72 | 31 | 4 | 9,250,000$ | ||
| 14 | Jordan Spence | 10 | D | 100.00 | 75 | 38 | 92 | 77 | 69 | 75 | 90 | 76 | 25 | 71 | 66 | 79 | 47 | 57 | 47 | 0 | 49 | 69 | 25 | 4 | 5,000,000$ | ||
| 15 | John Marino | 6 | D | 99.00 | 67 | 37 | 94 | 74 | 76 | 79 | 97 | 66 | 25 | 75 | 58 | 88 | 40 | 67 | 51 | 0 | 49 | 69 | 29 | 1 | 4,400,000$ | ||
| 16 | Denton Mateychuk | 5 | D | 100.00 | 67 | 37 | 97 | 70 | 76 | 76 | 92 | 66 | 25 | 67 | 68 | 84 | 44 | 51 | 43 | 0 | 49 | 67 | 21 | 1 | 886,667$ | ||
| 17 | Zach Whitecloud (A) | 28 | D | 100.00 | 83 | 42 | 90 | 66 | 75 | 79 | 95 | 60 | 25 | 64 | 56 | 85 | 37 | 64 | 58 | 0 | 49 | 67 | 29 | 2 | 2,750,000$ | ||
| 18 | Nils Lundkvist | 4 | D | 100.00 | 70 | 39 | 92 | 64 | 73 | 68 | 79 | 58 | 25 | 62 | 59 | 80 | 38 | 56 | 47 | 0 | 49 | 63 | 25 | 2 | 1,750,000$ | ||
| Scratches | |||||||||||||||||||||||||||
| 1 | Brennan Othmann | 78 | LW | 100.00 | 88 | 66 | 89 | 62 | 67 | 62 | 74 | 63 | 45 | 63 | 64 | 53 | 55 | 45 | 45 | 0 | 30 | 61 | 23 | 1 | 975,000$ | ||
| 2 | Jacob Bernard-Docker | 26 | D | 100.00 | 78 | 65 | 92 | 61 | 69 | 65 | 84 | 56 | 25 | 58 | 54 | 81 | 35 | 55 | 47 | 0 | 37 | 62 | 26 | 2 | 1,600,000$ | ||
| NHL TEAM AVERAGE | 99.60 | 78 | 53 | 89 | 72 | 74 | 71 | 89 | 69 | 45 | 73 | 68 | 72 | 54 | 58 | 49 | 0 | 47 | 68 | ||||||||
| # | Goalie Name | # | POS | CON | SK | DU | EN | SZ | AG | RB | SC | HS | RT | PH | PS | EX | LD | PO | MO | OV | ★ | TA | Age | Contract | Salary |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Tristan Jarry | 31 | G | 100.00 | 71 | 84 | 60 | 78 | 81 | 70 | 68 | 77 | 85 | 65 | 76 | 71 | 73 | 0 | 52 | 70 | 31 | 2 | 5,375,000$ | ||
| 2 | Dennis Hildeby | 30 | G | 97.00 | 75 | 70 | 54 | 86 | 74 | 68 | 74 | 81 | 77 | 67 | 65 | 52 | 48 | 0 | 53 | 67 | 24 | 2 | 841,667$ | ||
| Scratches | |||||||||||||||||||||||||
| 1 | Akira Schmid | 35 | G | 100.00 | 74 | 85 | 59 | 82 | 74 | 74 | 67 | 79 | 79 | 65 | 73 | 53 | 55 | 0 | 43 | 67 | 26 | 2 | 2,000,000$ | ||
| NHL TEAM AVERAGE | 99.00 | 73 | 80 | 58 | 82 | 76 | 71 | 70 | 79 | 80 | 66 | 71 | 59 | 59 | 0 | 49 | 68 | ||||||||
| Coaches Name | PH | DF | OF | PD | EX | LD | PO | CNT | Age | Contract | Salary |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Paul Maurice | 90 | 86 | 83 | 78 | 97 | 89 | 1 | CAN | 59 | 2 | 5,450,000$ |
| # | Player Name | # | POS | CON | CK | FG | DI | SK | ST | EN | DU | PH | FO | PA | SC | DF | PS | EX | LD | PO | MO | OV | ★ | TA | Age | Contract | Salary |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Reid Schaefer | 49 | LW | 100.00 | 90 | 70 | 93 | 64 | 81 | 61 | 76 | 65 | 45 | 64 | 67 | 63 | 59 | 44 | 44 | 0 | 55 | 64 | 22 | 1 | 886,667$ | ||
| 2 | John Leonard | 43 | LW | 100.00 | 71 | 40 | 93 | 67 | 70 | 65 | 78 | 69 | 75 | 68 | 70 | 60 | 61 | 52 | 49 | 0 | 56 | 63 | 27 | 1 | 850,000$ | ||
| 3 | Kyle MacLean | 12 | LW | 100.00 | 88 | 77 | 87 | 65 | 74 | 63 | 82 | 64 | 74 | 68 | 64 | 56 | 42 | 53 | 47 | 0 | 57 | 63 | 27 | 1 | 775,000$ | ||
| 4 | Joakim Kemell | 20 | RW | 100.00 | 79 | 57 | 95 | 62 | 62 | 62 | 78 | 62 | 45 | 69 | 62 | 57 | 54 | 44 | 44 | 0 | 56 | 60 | 22 | 1 | 886,666$ | ||
| 5 | Jakob Pelletier | 22 | C | 100.00 | 58 | 32 | 91 | 67 | 52 | 50 | 86 | 67 | 75 | 69 | 65 | 62 | 59 | 48 | 47 | 0 | 56 | 58 | 25 | 2 | 4,000,000$ | ||
| 6 | Mikael Pyyhtia | 81 | LW | 100.00 | 60 | 33 | 91 | 64 | 57 | 50 | 84 | 65 | 45 | 63 | 64 | 56 | 58 | 46 | 46 | 0 | 56 | 57 | 24 | 2 | 875,000$ | ||
| 7 | Fabian Lysell | 23 | RW | 100.00 | 66 | 54 | 85 | 62 | 56 | 50 | 83 | 64 | 45 | 62 | 61 | 61 | 56 | 45 | 45 | 0 | 56 | 57 | 23 | 1 | 850,000$ | ||
| 8 | Konsta Helenius | 0 | C | 100.00 | 64 | 35 | 91 | 65 | 58 | 50 | 86 | 64 | 75 | 67 | 63 | 53 | 57 | 41 | 41 | 0 | 56 | 57 | 20 | 2 | 942,500$ | ||
| 9 | Tristen Nielsen | 57 | C | 100.00 | 68 | 54 | 83 | 63 | 56 | 50 | 87 | 64 | 75 | 59 | 65 | 60 | 58 | 50 | 48 | 0 | 56 | 57 | 26 | 1 | 775,000$ | ||
| 10 | Noel Gunler | 9 | RW | 100.00 | 65 | 54 | 85 | 60 | 59 | 50 | 90 | 61 | 45 | 59 | 60 | 53 | 54 | 46 | 46 | 0 | 56 | 55 | 24 | 1 | 995,000$ | ||
| 11 | Olivier Nadeau | 19 | RW | 100.00 | 67 | 37 | 91 | 59 | 63 | 50 | 82 | 61 | 45 | 57 | 60 | 56 | 54 | 45 | 45 | 0 | 56 | 55 | 23 | 1 | 850,000$ | ||
| 12 | James Malatesta | 11 | C | 100.00 | 70 | 60 | 77 | 57 | 55 | 50 | 83 | 57 | 75 | 55 | 59 | 56 | 52 | 44 | 44 | 0 | 43 | 54 | 23 | 1 | 850,000$ | ||
| 13 | Vladislav Kolyachonok | 14 | D | 100.00 | 64 | 38 | 89 | 60 | 78 | 61 | 71 | 55 | 25 | 58 | 57 | 70 | 45 | 48 | 46 | 0 | 56 | 59 | 25 | 1 | 1,075,000$ | ||
| 14 | Michael Callahan | 75 | D | 100.00 | 64 | 35 | 89 | 57 | 60 | 50 | 82 | 53 | 25 | 54 | 48 | 77 | 45 | 50 | 48 | 0 | 56 | 56 | 26 | 1 | 1,075,000$ | ||
| 15 | Zac Jones | 7 | D | 100.00 | 60 | 34 | 93 | 67 | 55 | 50 | 84 | 62 | 25 | 66 | 56 | 63 | 52 | 48 | 47 | 0 | 56 | 56 | 25 | 1 | 1,075,000$ | ||
| 16 | Shai Buium | 8 | D | 100.00 | 68 | 38 | 93 | 59 | 65 | 50 | 72 | 57 | 25 | 55 | 50 | 71 | 47 | 45 | 45 | 0 | 56 | 56 | 23 | 1 | 925,000$ | ||
| 17 | Ty Gallagher | 67 | D | 100.00 | 67 | 55 | 87 | 61 | 59 | 50 | 76 | 60 | 25 | 55 | 54 | 69 | 51 | 45 | 45 | 0 | 57 | 56 | 23 | 1 | 1,075,000$ | ||
| 18 | Tyson Hinds | 60 | D | 100.00 | 58 | 32 | 91 | 57 | 59 | 50 | 85 | 55 | 25 | 53 | 51 | 74 | 47 | 45 | 45 | 0 | 56 | 55 | 23 | 2 | 900,000$ | ||
| Scratches | |||||||||||||||||||||||||||
| 1 | Cole Eiserman | 34 | LW/RW | 100.00 | 62 | 36 | 95 | 57 | 59 | 50 | 56 | 57 | 51 | 60 | 53 | 52 | 49 | 41 | 41 | 0 | 36 | 53 | 19 | 3 | 1,075,000$ | ||
| 2 | Sam Bitten | 36 | C | 100.00 | 73 | 63 | 75 | 53 | 60 | 50 | 78 | 54 | 75 | 53 | 53 | 53 | 48 | 50 | 48 | 0 | 36 | 53 | 26 | 1 | 995,000$ | ||
| 3 | Sloan Stanick | 17 | LW | 100.00 | 61 | 35 | 95 | 55 | 60 | 50 | 56 | 59 | 41 | 52 | 55 | 54 | 51 | 44 | 44 | 0 | 36 | 52 | 22 | 1 | 850,000$ | ||
| 4 | Andrew Basha | 47 | LW | 100.00 | 67 | 57 | 81 | 53 | 56 | 50 | 68 | 52 | 45 | 55 | 51 | 54 | 46 | 42 | 42 | 0 | 36 | 51 | 20 | 3 | 932,500$ | ||
| 5 | Vitali Kravtsov | 13 | LW | 100.00 | 59 | 30 | 99 | 52 | 62 | 50 | 54 | 50 | 41 | 53 | 52 | 51 | 46 | 50 | 48 | 0 | 40 | 50 | 26 | 1 | 850,000$ | ||
| 6 | Guillaume Richard | 24 | D | 100.00 | 58 | 33 | 93 | 56 | 58 | 50 | 89 | 55 | 25 | 51 | 52 | 74 | 48 | 45 | 45 | 0 | 36 | 54 | 23 | 1 | 942,500$ | ||
| 7 | Nolan Allan | 0 | D | 100.00 | 68 | 56 | 83 | 59 | 59 | 50 | 86 | 57 | 25 | 54 | 50 | 64 | 47 | 45 | 45 | 0 | 35 | 54 | 23 | 2 | 875,000$ | ||
| 8 | Leon Muggli | 33 | D | 100.00 | 59 | 34 | 95 | 56 | 59 | 50 | 68 | 53 | 25 | 53 | 48 | 70 | 45 | 41 | 41 | 0 | 36 | 53 | 19 | 3 | 932,500$ | ||
| 9 | Tomas Hamara | 98 | D | 100.00 | 65 | 36 | 91 | 54 | 60 | 50 | 78 | 53 | 25 | 49 | 49 | 67 | 45 | 44 | 44 | 0 | 36 | 53 | 22 | 1 | 878,334$ | ||
| AHL TEAM AVERAGE | 100.00 | 67 | 45 | 89 | 60 | 61 | 52 | 78 | 59 | 45 | 59 | 57 | 61 | 51 | 46 | 45 | 0 | 49 | 56 | ||||||||
| # | Goalie Name | # | POS | CON | SK | DU | EN | SZ | AG | RB | SC | HS | RT | PH | PS | EX | LD | PO | MO | OV | ★ | TA | Age | Contract | Salary |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Jacob Fowler | 32 | G | 100.00 | 73 | 64 | 52 | 80 | 71 | 66 | 77 | 76 | 71 | 79 | 65 | 46 | 44 | 0 | 54 | 65 | 21 | 2 | 923,333$ | ||
| 2 | Owen Flores | 37 | G | 100.00 | 60 | 47 | 41 | 78 | 61 | 53 | 56 | 61 | 59 | 61 | 50 | 46 | 43 | 0 | 59 | 53 | 22 | 1 | 1,075,000$ | ||
| Scratches | |||||||||||||||||||||||||
| 1 | Garin Bjorklund | 1 | G | 100.00 | 66 | 53 | 44 | 75 | 57 | 56 | 55 | 50 | 58 | 60 | 50 | 50 | 45 | 0 | 43 | 52 | 24 | 1 | 900,000$ | ||
| AHL TEAM AVERAGE | 100.00 | 66 | 55 | 46 | 78 | 63 | 58 | 63 | 62 | 63 | 67 | 55 | 47 | 44 | 0 | 52 | 57 | ||||||||
| Coaches Name | PH | DF | OF | PD | EX | LD | PO | CNT | Age | Contract | Salary |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dan Watson | 53 | 66 | 65 | 70 | 63 | 62 | 1 | CAN | 46 | 1 | 925,000$ |
| Priority | Type | Description |
|---|---|---|
| 1 | | or OR | Logical "or" (Vertical bar). Filter the column for content that matches text from either side of the bar |
| 2 | && or AND | Logical "and". Filter the column for content that matches text from either side of the operator. |
| 3 | /\d/ | Add any regex to the query to use in the query ("mig" flags can be included /\w/mig) |
| 4 | < <= >= > | Find alphabetical or numerical values less than or greater than or equal to the filtered query |
| 5 | ! or != | Not operator, or not exactly match. Filter the column with content that do not match the query. Include an equal (=), single (') or double quote (") to exactly not match a filter. |
| 6 | " or = | To exactly match the search query, add a quote, apostrophe or equal sign to the beginning and/or end of the query |
| 7 | - or to | Find a range of values. Make sure there is a space before and after the dash (or the word "to") |
| 8 | ? | Wildcard for a single, non-space character. |
| 8 | * | Wildcard for zero or more non-space characters. |
| 9 | ~ | Perform a fuzzy search (matches sequential characters) by adding a tilde to the beginning of the query |
| 10 | text | Any text entered in the filter will match text found within the column |
| # | Player Name | Team Name | POS | GP | G | A | P | +/- | PIM | PIM5 | HIT | HTT | SHT | OSB | OSM | SHT% | SB | MP | AMG | PPG | PPA | PPP | PPS | PPM | PKG | PKA | PKP | PKS | PKM | GW | GT | FO% | FOT | GA | TA | EG | HT | P/20 | GS | PSG | PSS | FW | FL | FT | S1 | S2 | S3 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Kirill Marchenko | Columbus Blue Jackets | LW/RW | 13 | 3 | 8 | 11 | 0 | 2 | 0 | 13 | 16 | 30 | 14 | 28 | 10.00% | 2 | 234 | 18.06 | 0 | 1 | 1 | 6 | 27 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 20.00% | 20 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0.94 | 70.5 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 |
| 2 | Igor Chernyshov | Columbus Blue Jackets | LW/RW | 13 | 5 | 5 | 10 | -2 | 19 | 5 | 8 | 6 | 34 | 8 | 24 | 14.71% | 1 | 202 | 15.59 | 0 | 3 | 3 | 6 | 26 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 2 | 50.00% | 20 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0.99 | 70.6 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 |
| 3 | Pavel Dorofeyev | Columbus Blue Jackets | LW/RW | 13 | 6 | 4 | 10 | 0 | 2 | 0 | 4 | 18 | 43 | 14 | 27 | 13.95% | 0 | 220 | 16.95 | 1 | 1 | 2 | 4 | 28 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 46.67% | 15 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0.91 | 71.1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 |
| 4 | Morgan Frost | Columbus Blue Jackets | C | 13 | 3 | 6 | 9 | 1 | 2 | 0 | 11 | 28 | 31 | 7 | 20 | 9.68% | 3 | 253 | 19.48 | 1 | 1 | 2 | 5 | 26 | 0 | 0 | 0 | 2 | 32 | 0 | 0 | 51.15% | 305 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0.71 | 70.2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 |
| 5 | Kevin Stenlund | Columbus Blue Jackets | C | 13 | 1 | 6 | 7 | -4 | 4 | 0 | 6 | 30 | 11 | 3 | 13 | 9.09% | 2 | 229 | 17.68 | 0 | 2 | 2 | 1 | 22 | 0 | 0 | 0 | 0 | 29 | 0 | 0 | 57.14% | 301 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0.61 | 67.5 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 |
| 6 | Zack Bolduc | Columbus Blue Jackets | LW/RW | 15 | 3 | 3 | 6 | -1 | 2 | 0 | 44 | 20 | 21 | 7 | 18 | 14.29% | 3 | 248 | 16.54 | 1 | 1 | 2 | 2 | 27 | 0 | 0 | 0 | 0 | 17 | 1 | 0 | 30.40% | 125 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0.48 | 69.3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 | 0 | 0 |
| 7 | Denton Mateychuk | Columbus Blue Jackets | D | 13 | 1 | 4 | 5 | -1 | 8 | 0 | 9 | 8 | 10 | 0 | 3 | 10.00% | 13 | 233 | 17.96 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 24 | 1 | 0 | 0% | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0.43 | 68.3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 |
| 8 | John Marino | Columbus Blue Jackets | D | 13 | 3 | 2 | 5 | -3 | 4 | 0 | 10 | 16 | 14 | 5 | 9 | 21.43% | 35 | 300 | 23.13 | 1 | 0 | 1 | 5 | 24 | 0 | 0 | 0 | 0 | 33 | 0 | 0 | 0% | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0.33 | 70.3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 |
| 9 | Darnell Nurse | Columbus Blue Jackets | D | 13 | 0 | 4 | 4 | -2 | 21 | 5 | 43 | 18 | 15 | 1 | 12 | 0% | 26 | 291 | 22.39 | 0 | 1 | 1 | 5 | 24 | 0 | 0 | 0 | 0 | 26 | 0 | 0 | 0% | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0.27 | 70.8 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| 10 | Gage Goncalves | Columbus Blue Jackets | LW/RW | 13 | 2 | 2 | 4 | -6 | 2 | 0 | 9 | 6 | 21 | 7 | 14 | 9.52% | 1 | 186 | 14.33 | 0 | 0 | 0 | 3 | 23 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 23.08% | 13 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0.43 | 67.6 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 |
| 11 | Nils Lundkvist | Columbus Blue Jackets | D | 13 | 0 | 3 | 3 | -5 | 0 | 0 | 11 | 7 | 5 | 2 | 15 | 0% | 12 | 225 | 17.34 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 12 | 0 | 0 | 0% | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0.27 | 66.9 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| 12 | Pontus Holmberg | Columbus Blue Jackets | RW | 13 | 1 | 2 | 3 | 0 | 2 | 0 | 6 | 15 | 23 | 8 | 16 | 4.35% | 3 | 178 | 13.77 | 0 | 0 | 0 | 8 | 23 | 0 | 0 | 0 | 0 | 33 | 0 | 0 | 33.33% | 15 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0.34 | 68.0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| 13 | Jordan Spence | Columbus Blue Jackets | D | 13 | 1 | 1 | 2 | -2 | 10 | 0 | 30 | 15 | 10 | 2 | 8 | 10.00% | 18 | 217 | 16.77 | 0 | 0 | 0 | 1 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0% | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0.18 | 68.8 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 |
| 14 | Fedor Svechkov | Columbus Blue Jackets | C | 13 | 1 | 1 | 2 | -3 | 0 | 0 | 6 | 13 | 10 | 2 | 8 | 10.00% | 0 | 149 | 11.48 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 | 0 | 0 | 49.03% | 155 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0.27 | 66.3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| 15 | Colton Dach | Columbus Blue Jackets | LW | 13 | 1 | 0 | 1 | 0 | 4 | 0 | 29 | 5 | 13 | 0 | 8 | 7.69% | 2 | 124 | 9.61 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 37.50% | 8 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0.16 | 67.7 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| 16 | Zach Whitecloud | Columbus Blue Jackets | D | 13 | 0 | 1 | 1 | -5 | 4 | 0 | 29 | 11 | 5 | 7 | 5 | 0% | 14 | 240 | 18.53 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 32 | 0 | 0 | 0% | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0.08 | 67.5 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| 17 | Nick Cousins | Columbus Blue Jackets | LW | 13 | 0 | 1 | 1 | -6 | 8 | 0 | 26 | 15 | 18 | 3 | 9 | 0% | 3 | 192 | 14.83 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 27 | 0 | 0 | 0% | 9 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0.10 | 67.5 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| 18 | John Beecher | Columbus Blue Jackets | C | 13 | 0 | 1 | 1 | -4 | 2 | 0 | 5 | 10 | 4 | 0 | 4 | 0% | 2 | 138 | 10.68 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 46.63% | 163 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0.14 | 65.6 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Team Total or Average | 236 | 31 | 54 | 85 | -43 | 96 | 10 | 299 | 257 | 318 | 90 | 241 | 9.75% | 140 | 3869 | 16.40 | 4 | 10 | 14 | 46 | 262 | 0 | 0 | 0 | 2 | 278 | 5 | 4 | 47.87% | 1149 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0.44 | 68.6 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 4 | 6 | 6 | |||
| Priority | Type | Description |
|---|---|---|
| 1 | | or OR | Logical "or" (Vertical bar). Filter the column for content that matches text from either side of the bar |
| 2 | && or AND | Logical "and". Filter the column for content that matches text from either side of the operator. |
| 3 | /\d/ | Add any regex to the query to use in the query ("mig" flags can be included /\w/mig) |
| 4 | < <= >= > | Find alphabetical or numerical values less than or greater than or equal to the filtered query |
| 5 | ! or != | Not operator, or not exactly match. Filter the column with content that do not match the query. Include an equal (=), single (') or double quote (") to exactly not match a filter. |
| 6 | " or = | To exactly match the search query, add a quote, apostrophe or equal sign to the beginning and/or end of the query |
| 7 | - or to | Find a range of values. Make sure there is a space before and after the dash (or the word "to") |
| 8 | ? | Wildcard for a single, non-space character. |
| 8 | * | Wildcard for zero or more non-space characters. |
| 9 | ~ | Perform a fuzzy search (matches sequential characters) by adding a tilde to the beginning of the query |
| 10 | text | Any text entered in the filter will match text found within the column |
| # | Goalie Name | Team Name | GP | W | L | OTL | PCT | GAA | MP | PIM | SO | GA | SA | SAR | A | EG | PS % | PSA | ST | BG | S1 | S2 | S3 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Tristan Jarry | Columbus Blue Jackets | 10 | 4 | 6 | 0 | 0.905 | 2.91 | 598 | 2 | 0 | 29 | 304 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 10 | 3 | 1 | 1 | 0 |
| 2 | Dennis Hildeby | Columbus Blue Jackets | 3 | 1 | 2 | 0 | 0.881 | 4.38 | 178 | 0 | 0 | 13 | 109 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 3 | 8 | 0 | 0 | 0 |
| Team Total or Average | 13 | 5 | 8 | 0 | 0.898 | 3.24 | 777 | 2 | 0 | 42 | 413 | 0 | 1 | 1 | 0 | 13 | 11 | 1 | 1 | 0 | |||
| Priority | Type | Description |
|---|---|---|
| 1 | | or OR | Logical "or" (Vertical bar). Filter the column for content that matches text from either side of the bar |
| 2 | && or AND | Logical "and". Filter the column for content that matches text from either side of the operator. |
| 3 | /\d/ | Add any regex to the query to use in the query ("mig" flags can be included /\w/mig) |
| 4 | < <= >= > | Find alphabetical or numerical values less than or greater than or equal to the filtered query |
| 5 | ! or != | Not operator, or not exactly match. Filter the column with content that do not match the query. Include an equal (=), single (') or double quote (") to exactly not match a filter. |
| 6 | " or = | To exactly match the search query, add a quote, apostrophe or equal sign to the beginning and/or end of the query |
| 7 | - or to | Find a range of values. Make sure there is a space before and after the dash (or the word "to") |
| 8 | ? | Wildcard for a single, non-space character. |
| 8 | * | Wildcard for zero or more non-space characters. |
| 9 | ~ | Perform a fuzzy search (matches sequential characters) by adding a tilde to the beginning of the query |
| 10 | text | Any text entered in the filter will match text found within the column |
| Player Name | Team Name | POS | Age | Birthday | Country | Rookie | Weight | Height | No Trade | Available For Trade | Acquired By | Last Trade Date | Force Waivers | Waiver Possible | Contract | Contract Signature Date | Force UFA | Emergency Recall | Type | Current Salary | Salary Remaining | Salary Cap | Salary Cap Remaining | Exclude from Salary Cap | Salary Year 2 | Salary Year 3 | Salary Year 4 | Salary Year 5 | Salary Year 6 | Salary Year 7 | Salary Year 8 | Salary Year 9 | Salary Year 10 | Salary Cap Year 2 | Salary Cap Year 3 | Salary Cap Year 4 | Salary Cap Year 5 | Salary Cap Year 6 | Salary Cap Year 7 | Salary Cap Year 8 | Salary Cap Year 9 | Salary Cap Year 10 | No Trade Year 2 | No Trade Year 3 | No Trade Year 4 | No Trade Year 5 | No Trade Year 6 | No Trade Year 7 | No Trade Year 8 | No Trade Year 9 | No Trade Year 10 | Link |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Akira Schmid (1 Way Contract) | Columbus Blue Jackets | G | 26 | 2000-05-12 | CHE | No | 93 Kg | 196 CM | No | No | Trade | 2025-06-18 | Yes | Yes | 2 | 2026-07-26 | False | False | Pro & Farm | 2,000,000$ | 1,610,811$ | 2,000,000$ | 1,610,811$ | No | 2,000,000$ | - | - | - | - | - | - | - | - | 2,000,000$ | - | - | - | - | - | - | - | - | No | - | - | - | - | - | - | - | - | Link / NHL Link |
| Brennan Othmann | Columbus Blue Jackets | LW | 23 | 2003-01-05 | CAN | No | 85 Kg | 183 CM | No | No | Waiver | Yes | Yes | 1 | 2026-09-28 | False | False | Pro & Farm | 975,000$ | 785,270$ | 975,000$ | 785,270$ | No | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | Link / NHL Link | |
| Colton Dach (1 Way Contract) | Columbus Blue Jackets | LW | 23 | 2003-01-04 | CAN | No | 89 Kg | 193 CM | No | No | Trade | 2025-12-06 | Yes | Yes | 2 | 2026-07-14 | False | False | Pro & Farm | 1,200,000$ | 966,486$ | 1,200,000$ | 966,486$ | No | 1,200,000$ | - | - | - | - | - | - | - | - | 1,200,000$ | - | - | - | - | - | - | - | - | No | - | - | - | - | - | - | - | - | Link / NHL Link |
| Darnell Nurse (1 Way Contract) | Columbus Blue Jackets | D | 31 | 1995-02-04 | CAN | No | 100 Kg | 193 CM | No | No | Trade | 2026-06-10 | Yes | Yes | 4 | 2026-06-15 | False | False | Pro & Farm | 9,250,000$ | 7,450,000$ | 9,250,000$ | 7,450,000$ | No | 9,250,000$ | 9,250,000$ | 9,250,000$ | - | - | - | - | - | - | 9,250,000$ | 9,250,000$ | 9,250,000$ | - | - | - | - | - | - | No | No | No | - | - | - | - | - | - | Link / NHL Link |
| Dennis Hildeby | Columbus Blue Jackets | G | 24 | 2001-08-19 | SWE | No | 101 Kg | 201 CM | No | No | Trade | 2026-06-10 | No | No | 2 | 2025-09-08 | False | False | Pro & Farm | 841,667$ | 677,883$ | 841,667$ | 677,883$ | No | 841,667$ | - | - | - | - | - | - | - | - | 841,667$ | - | - | - | - | - | - | - | - | No | - | - | - | - | - | - | - | - | Link / NHL Link |
| Denton Mateychuk | Columbus Blue Jackets | D | 21 | 2004-07-12 | CAN | No | 85 Kg | 180 CM | No | No | Prospect | No | No | 1 | 2025-06-07 | False | False | Pro & Farm | 886,667$ | 714,126$ | 886,667$ | 714,126$ | No | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | Link / NHL Link | |
| Fedor Svechkov (1 Way Contract) | Columbus Blue Jackets | C | 23 | 2003-04-05 | RUS | No | 85 Kg | 183 CM | No | No | Trade | 2025-01-25 | Yes | Yes | 2 | 2026-05-07 | False | False | Pro & Farm | 1,250,000$ | 1,006,757$ | 1,250,000$ | 1,006,757$ | No | 1,250,000$ | - | - | - | - | - | - | - | - | 1,250,000$ | - | - | - | - | - | - | - | - | No | - | - | - | - | - | - | - | - | Link / NHL Link |
| Gage Goncalves (1 Way Contract) | Columbus Blue Jackets | LW/RW | 25 | 2001-01-16 | CAN | No | 82 Kg | 183 CM | No | No | Assign Manually | Yes | Yes | 1 | 2025-08-22 | False | False | Pro & Farm | 4,000,000$ | 3,221,622$ | 4,000,000$ | 3,221,622$ | No | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | Link / NHL Link | |
| Igor Chernyshov | Columbus Blue Jackets | LW/RW | 20 | 2005-11-30 | RUS | No | 93 Kg | 191 CM | No | No | Draft | No | No | 2 | 2026-06-08 | False | False | Pro & Farm | 945,417$ | 761,444$ | 945,417$ | 761,444$ | No | 945,417$ | - | - | - | - | - | - | - | - | 945,417$ | - | - | - | - | - | - | - | - | No | - | - | - | - | - | - | - | - | Link / NHL Link | |
| Jacob Bernard-Docker (1 Way Contract) | Columbus Blue Jackets | D | 26 | 2000-06-30 | CAN | No | 86 Kg | 183 CM | No | No | Assign Manually | 2024-03-04 | Yes | Yes | 2 | 2026-05-07 | False | False | Pro & Farm | 1,600,000$ | 1,288,649$ | 1,600,000$ | 1,288,649$ | No | 1,600,000$ | - | - | - | - | - | - | - | - | 1,600,000$ | - | - | - | - | - | - | - | - | No | - | - | - | - | - | - | - | - | Link / NHL Link |
| John Beecher (1 Way Contract) | Columbus Blue Jackets | C | 25 | 2001-04-05 | USA | No | 98 Kg | 191 CM | No | No | Assign Manually | 2026-01-12 | Yes | Yes | 1 | 2026-08-21 | False | False | Pro & Farm | 1,900,000$ | 1,530,270$ | 1,900,000$ | 1,530,270$ | No | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | Link / NHL Link |
| John Marino (1 Way Contract) | Columbus Blue Jackets | D | 29 | 1997-05-21 | USA | No | 82 Kg | 185 CM | No | No | Trade | 2025-10-27 | Yes | Yes | 1 | 2025-06-21 | False | False | Pro & Farm | 4,400,000$ | 3,543,784$ | 4,400,000$ | 3,543,784$ | No | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | Link / NHL Link |
| Jordan Spence (1 Way Contract) | Columbus Blue Jackets | D | 25 | 2001-02-24 | AUS | No | 82 Kg | 178 CM | No | No | Trade | 2025-08-08 | Yes | Yes | 4 | 2026-06-27 | False | False | Pro & Farm | 5,000,000$ | 4,027,027$ | 5,000,000$ | 4,027,027$ | No | 5,000,000$ | 5,000,000$ | 5,000,000$ | - | - | - | - | - | - | 5,000,000$ | 5,000,000$ | 5,000,000$ | - | - | - | - | - | - | No | No | No | - | - | - | - | - | - | Link / NHL Link |
| Kevin Stenlund (1 Way Contract) | Columbus Blue Jackets | C | 29 | 1996-09-20 | SWE | No | 98 Kg | 196 CM | No | No | Assign Manually | 2026-03-08 | Yes | Yes | 1 | 2026-08-22 | False | False | Pro & Farm | 995,000$ | 801,378$ | 995,000$ | 801,378$ | No | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | Link / NHL Link |
| Kirill Marchenko (1 Way Contract) | Columbus Blue Jackets | LW/RW | 25 | 2000-07-21 | RUS | No | 90 Kg | 191 CM | No | No | N/A | Yes | Yes | 7 | 2026-09-30 | False | False | Pro & Farm | 3,850,000$ | 3,100,811$ | 3,850,000$ | 3,100,811$ | No | 12,500,000$ | 12,500,000$ | 12,500,000$ | 12,500,000$ | 12,500,000$ | 12,500,000$ | - | - | - | 12,500,000$ | 12,500,000$ | 12,500,000$ | 12,500,000$ | 12,500,000$ | 12,500,000$ | - | - | - | No | No | No | No | No | No | - | - | - | Link / NHL Link | |
| Morgan Frost (1 Way Contract) | Columbus Blue Jackets | C | 27 | 1999-05-14 | CAN | No | 77 Kg | 180 CM | No | No | Trade | 2025-12-05 | Yes | Yes | 1 | 2025-07-03 | False | False | Pro & Farm | 4,375,000$ | 3,523,649$ | 4,375,000$ | 3,523,649$ | No | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | Link / NHL Link |
| Nick Cousins (1 Way Contract) | Columbus Blue Jackets | LW | 32 | 1993-07-20 | CAN | No | 87 Kg | 180 CM | No | No | Trade | 2026-07-01 | Yes | Yes | 2 | 2026-07-02 | False | False | Pro & Farm | 1,587,500$ | 1,278,581$ | 1,587,500$ | 1,278,581$ | No | 1,587,500$ | - | - | - | - | - | - | - | - | 1,587,500$ | - | - | - | - | - | - | - | - | No | - | - | - | - | - | - | - | - | Link / NHL Link |
| Nils Lundkvist (1 Way Contract) | Columbus Blue Jackets | D | 25 | 2000-07-27 | SWE | No | 86 Kg | 180 CM | No | No | Assign Manually | 2024-03-10 | Yes | Yes | 2 | 2026-06-08 | False | False | Pro & Farm | 1,750,000$ | 1,409,459$ | 1,750,000$ | 1,409,459$ | No | 1,750,000$ | - | - | - | - | - | - | - | - | 1,750,000$ | - | - | - | - | - | - | - | - | No | - | - | - | - | - | - | - | - | Link / NHL Link |
| Pavel Dorofeyev (1 Way Contract) | Columbus Blue Jackets | LW/RW | 25 | 2000-10-26 | RUS | No | 88 Kg | 185 CM | No | No | Trade | 2024-02-22 | Yes | Yes | 7 | 2026-06-27 | False | False | Pro & Farm | 11,000,000$ | 8,859,459$ | 11,000,000$ | 8,859,459$ | No | 11,000,000$ | 11,000,000$ | 11,000,000$ | 11,000,000$ | 11,000,000$ | 11,000,000$ | - | - | - | 11,000,000$ | 11,000,000$ | 11,000,000$ | 11,000,000$ | 11,000,000$ | 11,000,000$ | - | - | - | No | No | No | No | No | No | - | - | - | Link / NHL Link |
| Pontus Holmberg (1 Way Contract) | Columbus Blue Jackets | RW | 27 | 1999-03-09 | SWE | No | 92 Kg | 183 CM | No | No | Assign Manually | 2024-06-05 | Yes | Yes | 1 | 2025-08-22 | False | False | Pro & Farm | 2,500,000$ | 2,013,514$ | 2,500,000$ | 2,013,514$ | No | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | Link / NHL Link |
| Tristan Jarry (1 Way Contract) | Columbus Blue Jackets | G | 31 | 1995-04-29 | CAN | No | 88 Kg | 188 CM | No | No | Trade | 2025-06-26 | Yes | Yes | 2 | 2026-06-08 | False | False | Pro & Farm | 5,375,000$ | 4,329,054$ | 5,375,000$ | 4,329,054$ | No | 5,375,000$ | - | - | - | - | - | - | - | - | 5,375,000$ | - | - | - | - | - | - | - | - | No | - | - | - | - | - | - | - | - | Link / NHL Link |
| Zach Whitecloud (1 Way Contract) | Columbus Blue Jackets | D | 29 | 1996-11-28 | CAN | No | 94 Kg | 188 CM | No | No | Trade | 2025-07-07 | Yes | Yes | 2 | 2025-12-27 | False | False | Pro & Farm | 2,750,000$ | 2,214,865$ | 2,750,000$ | 2,214,865$ | No | 2,750,000$ | - | - | - | - | - | - | - | - | 2,750,000$ | - | - | - | - | - | - | - | - | No | - | - | - | - | - | - | - | - | Link / NHL Link |
| Zack Bolduc (1 Way Contract) | Columbus Blue Jackets | LW/RW | 23 | 2003-02-24 | CAN | No | 85 Kg | 183 CM | No | No | Trade | 2026-10-17 | Yes | Yes | 4 | 2026-09-14 | False | False | Pro & Farm | 4,200,000$ | 3,382,703$ | 4,200,000$ | 3,382,703$ | No | 4,200,000$ | 4,200,000$ | 4,200,000$ | - | - | - | - | - | - | 4,200,000$ | 4,200,000$ | 4,200,000$ | - | - | - | - | - | - | No | No | No | - | - | - | - | - | - | Link / NHL Link |
| Total Players | Average Age | Average Weight | Average Height | Average Contract | Average Year 1 Salary |
|---|---|---|---|---|---|
| 23 | 25.83 | 89 Kg | 185 CM | 2.35 | 3,157,880$ |
| Sum Year 1 Salary | Sum Year 2 Salary | Sum Year 3 Salary | Sum Year 4 Salary | Sum Year 5 Salary |
|---|---|---|---|---|
| 72,631,251$ | 61,249,584$ | 41,950,000$ | 41,950,000$ | 23,500,000$ |
| Priority | Type | Description |
|---|---|---|
| 1 | | or OR | Logical "or" (Vertical bar). Filter the column for content that matches text from either side of the bar |
| 2 | && or AND | Logical "and". Filter the column for content that matches text from either side of the operator. |
| 3 | /\d/ | Add any regex to the query to use in the query ("mig" flags can be included /\w/mig) |
| 4 | < <= >= > | Find alphabetical or numerical values less than or greater than or equal to the filtered query |
| 5 | ! or != | Not operator, or not exactly match. Filter the column with content that do not match the query. Include an equal (=), single (') or double quote (") to exactly not match a filter. |
| 6 | " or = | To exactly match the search query, add a quote, apostrophe or equal sign to the beginning and/or end of the query |
| 7 | - or to | Find a range of values. Make sure there is a space before and after the dash (or the word "to") |
| 8 | ? | Wildcard for a single, non-space character. |
| 8 | * | Wildcard for zero or more non-space characters. |
| 9 | ~ | Perform a fuzzy search (matches sequential characters) by adding a tilde to the beginning of the query |
| 10 | text | Any text entered in the filter will match text found within the column |
| Overall | Home | Visitor | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| # | VS Team | GP | W | L | T | OTW | OTL | SOW | SOL | GF | GA | Diff | GP | W | L | T | OTW | OTL | SOW | SOL | GF | GA | Diff | GP | W | L | T | OTW | OTL | SOW | SOL | GF | GA | Diff | P | PCT | G | A | TP | SO | EG | GP1 | GP2 | GP3 | GP4 | SHF | SH1 | SP2 | SP3 | SP4 | SHA | SHB | Pim | Hit | PPA | PPG | PP% | PKA | PK GA | PK% | PK GF | W OF FO | T OF FO | OF FO% | W DF FO | T DF FO | DF FO% | W NT FO | T NT FO | NT FO% | PZ DF | PZ OF | PZ NT | PC DF | PC OF | PC NT |
| 1 | Buffalo Sabres | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 | -3 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 | -3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0.000 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 28 | 11 | 6 | 11 | 0 | 41 | 12 | 16 | 27 | 4 | 0 | 0.00% | 7 | 1 | 85.71% | 0 | 188 | 386 | 48.70% | 223 | 451 | 49.45% | 107 | 201 | 53.23% | 21 | 14 | 25 | 8 | 12 | 5 |
| 2 | Carolina Hurricanes | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 4 | 6 | -2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 4 | 6 | -2 | 0 | 0.000 | 4 | 8 | 12 | 1 | 0 | 0 | 3 | 1 | 0 | 27 | 5 | 11 | 11 | 0 | 30 | 11 | 7 | 23 | 0 | 0 | 0% | 1 | 0 | 100.00% | 0 | 188 | 386 | 48.70% | 223 | 451 | 49.45% | 107 | 201 | 53.23% | 24 | 17 | 23 | 6 | 11 | 5 |
| 3 | Colorado Avalanche | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 4 | 2 | 2 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 4 | 2 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 1.000 | 4 | 8 | 12 | 0 | 0 | 1 | 2 | 1 | 0 | 22 | 6 | 11 | 5 | 0 | 35 | 11 | 4 | 20 | 1 | 1 | 100.00% | 2 | 0 | 100.00% | 0 | 188 | 386 | 48.70% | 223 | 451 | 49.45% | 107 | 201 | 53.23% | 21 | 14 | 26 | 7 | 12 | 5 |
| 4 | Dallas Stars | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 4 | -2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 4 | -2 | 0 | 0.000 | 2 | 3 | 5 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 18 | 5 | 4 | 9 | 0 | 34 | 14 | 23 | 20 | 2 | 0 | 0.00% | 4 | 1 | 75.00% | 0 | 188 | 386 | 48.70% | 223 | 451 | 49.45% | 107 | 201 | 53.23% | 21 | 15 | 26 | 6 | 11 | 5 |
| 5 | Florida Panthers | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 1.000 | 2 | 4 | 6 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 29 | 9 | 8 | 12 | 0 | 32 | 14 | 8 | 24 | 3 | 0 | 0.00% | 4 | 0 | 100.00% | 0 | 188 | 386 | 48.70% | 223 | 451 | 49.45% | 107 | 201 | 53.23% | 20 | 13 | 26 | 7 | 12 | 5 |
| 6 | Minnesota Wild | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 | 2 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 | 2 | 1 | 2 | 1.000 | 3 | 6 | 9 | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 | 0 | 19 | 1 | 5 | 13 | 0 | 27 | 9 | 4 | 18 | 2 | 1 | 50.00% | 2 | 0 | 100.00% | 0 | 188 | 386 | 48.70% | 223 | 451 | 49.45% | 107 | 201 | 53.23% | 20 | 13 | 25 | 8 | 13 | 6 |
| 7 | New York Rangers | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 3 | -1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 3 | -1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0.000 | 2 | 4 | 6 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 17 | 3 | 6 | 8 | 0 | 19 | 8 | 8 | 29 | 2 | 0 | 0.00% | 4 | 2 | 50.00% | 0 | 188 | 386 | 48.70% | 223 | 451 | 49.45% | 107 | 201 | 53.23% | 24 | 17 | 21 | 7 | 13 | 7 |
| 8 | Philadelphia Flyers | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 5 | -3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 5 | -3 | 0 | 0.000 | 2 | 4 | 6 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 18 | 8 | 4 | 6 | 0 | 26 | 12 | 2 | 22 | 1 | 1 | 100.00% | 1 | 0 | 100.00% | 0 | 188 | 386 | 48.70% | 223 | 451 | 49.45% | 107 | 201 | 53.23% | 20 | 12 | 24 | 7 | 14 | 6 |
| 9 | Pittsburgh Penguins | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | -2 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0.000 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 18 | 9 | 4 | 5 | 0 | 38 | 7 | 8 | 24 | 3 | 0 | 0.00% | 4 | 0 | 100.00% | 0 | 188 | 386 | 48.70% | 223 | 451 | 49.45% | 107 | 201 | 53.23% | 19 | 12 | 28 | 7 | 12 | 5 |
| 10 | St.Louis Blues | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 6 | -5 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 6 | -5 | 0 | 0.000 | 1 | 2 | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 25 | 9 | 8 | 8 | 0 | 45 | 8 | 6 | 14 | 1 | 0 | 0.00% | 3 | 1 | 66.67% | 0 | 188 | 386 | 48.70% | 223 | 451 | 49.45% | 107 | 201 | 53.23% | 22 | 15 | 25 | 6 | 12 | 6 |
| 11 | Toronto Maple Leafs | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 | 1 | 2 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 | 1 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 1.000 | 3 | 4 | 7 | 0 | 0 | 0 | 3 | 0 | 0 | 27 | 5 | 13 | 9 | 0 | 16 | 9 | 4 | 22 | 3 | 0 | 0.00% | 2 | 1 | 50.00% | 0 | 188 | 386 | 48.70% | 223 | 451 | 49.45% | 107 | 201 | 53.23% | 25 | 17 | 22 | 7 | 12 | 6 |
| 12 | Utah Mammoth | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 4 | 6 | -2 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 4 | 6 | -2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0.000 | 4 | 5 | 9 | 0 | 0 | 2 | 1 | 1 | 0 | 37 | 9 | 14 | 14 | 0 | 42 | 19 | 4 | 21 | 5 | 1 | 20.00% | 2 | 2 | 0.00% | 0 | 188 | 386 | 48.70% | 223 | 451 | 49.45% | 107 | 201 | 53.23% | 24 | 16 | 23 | 7 | 12 | 6 |
| 13 | Vegas Golden Knights | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 4 | 2 | 2 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 4 | 2 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 1.000 | 4 | 8 | 12 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | 0 | 33 | 10 | 4 | 19 | 0 | 29 | 6 | 6 | 23 | 2 | 1 | 50.00% | 3 | 0 | 100.00% | 0 | 188 | 386 | 48.70% | 223 | 451 | 49.45% | 107 | 201 | 53.23% | 20 | 14 | 26 | 6 | 12 | 5 |
| Total | 13 | 5 | 8 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 31 | 43 | -12 | 8 | 4 | 4 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 19 | 20 | -1 | 5 | 1 | 4 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 12 | 23 | -11 | 10 | 0.385 | 31 | 56 | 87 | 1 | 0 | 10 | 9 | 12 | 0 | 318 | 90 | 98 | 130 | 0 | 414 | 140 | 100 | 287 | 29 | 5 | 17.24% | 39 | 8 | 79.49% | 0 | 188 | 386 | 48.70% | 223 | 451 | 49.45% | 107 | 201 | 53.23% | 288 | 195 | 326 | 95 | 165 | 79 | |
| _Since Last GM Reset | 13 | 5 | 8 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 31 | 43 | -12 | 8 | 4 | 4 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 19 | 20 | -1 | 5 | 1 | 4 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 12 | 23 | -11 | 10 | 0.385 | 31 | 56 | 87 | 1 | 0 | 10 | 9 | 12 | 0 | 318 | 90 | 98 | 130 | 0 | 414 | 140 | 100 | 287 | 29 | 5 | 17.24% | 39 | 8 | 79.49% | 0 | 188 | 386 | 48.70% | 223 | 451 | 49.45% | 107 | 201 | 53.23% | 288 | 195 | 326 | 95 | 165 | 79 | |
| _Vs Conference | 7 | 2 | 5 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 13 | 21 | -8 | 5 | 2 | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 7 | 10 | -3 | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6 | 11 | -5 | 4 | 0.286 | 13 | 24 | 37 | 1 | 0 | 4 | 6 | 3 | 0 | 164 | 50 | 52 | 62 | 0 | 202 | 73 | 53 | 171 | 16 | 1 | 6.25% | 23 | 4 | 82.61% | 0 | 188 | 386 | 48.70% | 223 | 451 | 49.45% | 107 | 201 | 53.23% | 157 | 106 | 173 | 52 | 89 | 42 | |
| _Vs Division | 4 | 0 | 4 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 8 | 16 | -8 | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 5 | -3 | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6 | 11 | -5 | 0 | 0.000 | 8 | 16 | 24 | 1 | 0 | 3 | 3 | 2 | 0 | 80 | 25 | 25 | 30 | 0 | 113 | 38 | 25 | 98 | 6 | 1 | 16.67% | 10 | 2 | 80.00% | 0 | 188 | 386 | 48.70% | 223 | 451 | 49.45% | 107 | 201 | 53.23% | 89 | 60 | 98 | 29 | 51 | 25 | |
| GP | W | L | OTW | OTL | SOW | SOL | GF | GA | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| All Games | 13 | 5 | 8 | 0 | 0 | 0 | 0 | 31 | 43 |
| Home Games | 8 | 4 | 4 | 0 | 0 | 0 | 0 | 19 | 20 |
| Visitor Games | 5 | 1 | 4 | 0 | 0 | 0 | 0 | 12 | 23 |
| Last 10 Games | - | 5 | 5 | 0 | 0 | 0 | 0 | - | - |
| Att | G | % | GF | |
|---|---|---|---|---|
| PP | 29 | 5 | 17.24% | - |
| PK | 39 | 8 | 79.49% | 0 |
| 1st | 2nd | 3rd | OT | |
|---|---|---|---|---|
| Shots | 90 | 98 | 130 | 0 |
| Goals | 10 | 9 | 12 | 0 |
| Won | Total | % | |
|---|---|---|---|
| Offensive | 188 | 386 | 48.70% |
| Defensive | 223 | 451 | 49.45% |
| Neutral | 107 | 201 | 53.23% |
| In Zone | Control | |
|---|---|---|
| Offensive | 288 | 195 |
| Defensive | 326 | 95 |
| Neutral | 165 | 79 |
| Priority | Type | Description |
|---|---|---|
| 1 | | or OR | Logical "or" (Vertical bar). Filter the column for content that matches text from either side of the bar |
| 2 | && or AND | Logical "and". Filter the column for content that matches text from either side of the operator. |
| 3 | /\d/ | Add any regex to the query to use in the query ("mig" flags can be included /\w/mig) |
| 4 | < <= >= > | Find alphabetical or numerical values less than or greater than or equal to the filtered query |
| 5 | ! or != | Not operator, or not exactly match. Filter the column with content that do not match the query. Include an equal (=), single (') or double quote (") to exactly not match a filter. |
| 6 | " or = | To exactly match the search query, add a quote, apostrophe or equal sign to the beginning and/or end of the query |
| 7 | - or to | Find a range of values. Make sure there is a space before and after the dash (or the word "to") |
| 8 | ? | Wildcard for a single, non-space character. |
| 8 | * | Wildcard for zero or more non-space characters. |
| 9 | ~ | Perform a fuzzy search (matches sequential characters) by adding a tilde to the beginning of the query |
| 10 | text | Any text entered in the filter will match text found within the column |
| Level 1 | Level 2 | Level 3 | Level 4 | Luxury | |
|---|---|---|---|---|---|
| Capacity | 6000 | 5000 | 2000 | 4000 | 1000 |
| Ticket Price | 100 | 60 | 35 | 25 | 200 |
| Attendance | 42,087 | 36,177 | 13,930 | 28,606 | 7,382 |
| Attendance PCT | 87.68% | 90.44% | 87.06% | 89.39% | 92.27% |
| Player Name | Nat | Pos | Age | Sal | Yrs | OV |
|---|---|---|---|---|---|---|
![]() | LW, RW | 20 | $945,417 | 2 | 71 | |
![]() | LW, RW | 23 | $4.20M | 4 | 68 | |
![]() | LW | 32 | $1.59M | 2 | 67 | |
![]() | LW | 23 | $1.20M | 2 | 66 | |
![]() | LW | 22 | $886,667 | 1 | 64 | |
![]() | LW | 27 | $850,000 | 1 | 63 | |
![]() | LW | 27 | $775,000 | 1 | 63 | |
![]() | LW | 23 | $975,000 | 1 | 61 | |
![]() | LW | 24 | $875,000 | 2 | 57 | |
![]() | LW, RW | 19 | $1.08M | 3 | 53 | |
![]() | LW | 22 | $850,000 | 1 | 52 | |
![]() | LW | 20 | $932,500 | 3 | 51 | |
![]() | LW | 26 | $850,000 | 1 | 50 |
| Player Name | Nat | Pos | Age | Sal | Yrs | OV |
|---|---|---|---|---|---|---|
![]() | C | 27 | $4.38M | 1 | 70 | |
![]() | C | 29 | $995,000 | 1 | 66 | |
![]() | C | 23 | $1.25M | 2 | 64 | |
![]() | C | 25 | $1.90M | 1 | 64 | |
![]() | C | 25 | $4.00M | 2 | 58 | |
![]() | C | 20 | $942,500 | 2 | 57 | |
![]() | C | 26 | $775,000 | 1 | 57 | |
![]() | C | 23 | $850,000 | 1 | 54 | |
![]() | C | 26 | $995,000 | 1 | 53 |
| Player Name | Nat | Pos | Age | Sal | Yrs | OV |
|---|---|---|---|---|---|---|
![]() | LW, RW | 25 | $3.85M | 7 | 77 | |
![]() | LW, RW | 25 | $11.00M | 7 | 74 | |
![]() | RW | 27 | $2.50M | 1 | 68 | |
![]() | LW, RW | 25 | $4.00M | 1 | 67 | |
![]() | RW | 22 | $886,666 | 1 | 60 | |
![]() | RW | 23 | $850,000 | 1 | 57 | |
![]() | RW | 24 | $995,000 | 1 | 55 | |
![]() | RW | 23 | $850,000 | 1 | 55 |
| Player Name | Nat | Pos | Age | Sal | Yrs | OV |
|---|---|---|---|---|---|---|
![]() | D | 31 | $9.25M | 4 | 72 | |
![]() | D | 29 | $4.40M | 1 | 69 | |
![]() | D | 29 | $2.75M | 2 | 67 | |
![]() | D | 26 | $1.60M | 2 | 62 | |
![]() | D | 26 | $1.08M | 1 | 56 | |
![]() | D | 23 | $925,000 | 1 | 56 | |
![]() | D | 23 | $900,000 | 2 | 55 | |
![]() | D | 23 | $875,000 | 2 | 54 | |
![]() | D | 22 | $878,334 | 1 | 53 |
| Player Name | Nat | Pos | Age | Sal | Yrs | OV |
|---|---|---|---|---|---|---|
![]() | D | 25 | $5.00M | 4 | 69 | |
![]() | D | 21 | $886,667 | 1 | 67 | |
![]() | D | 25 | $1.75M | 2 | 63 | |
![]() | D | 25 | $1.08M | 1 | 59 | |
![]() | D | 25 | $1.08M | 1 | 56 | |
![]() | D | 23 | $1.08M | 1 | 56 | |
![]() | D | 23 | $942,500 | 1 | 54 | |
![]() | D | 19 | $932,500 | 3 | 53 |
| Goalie Name | Nat | Pos | Age | Sal | Yrs | OV |
|---|---|---|---|---|---|---|
![]() | G | 31 | $5.38M | 2 | 70 | |
![]() | G | 26 | $2.00M | 2 | 67 | |
![]() | G | 24 | $841,667 | 2 | 67 | |
![]() | G | 21 | $923,333 | 2 | 65 | |
![]() | G | 22 | $1.08M | 1 | 53 | |
![]() | G | 24 | $900,000 | 1 | 52 |
| Prospect | Team Name | Draft Year | Overall Pick | Position | Age | Height | Weight | Country | GP | G | A | P | Last Trade Date | Link |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Alan Shaikhlislamov | Columbus Blue Jackets | 2026 | 43 | RW | 18 | 183 cm | 86 kg | RUS | 13 | 9 | 8 | 17 | Link | |
| Alex Huang | Columbus Blue Jackets | 2025 | 94 | D | 19 | 183 cm | 83 kg | CAN | 2 | 0 | 1 | 1 | Link | |
| Andrei Krutov | Columbus Blue Jackets | 2024 | 170 | LW | 20 | 180 cm | 79 kg | RUS | 1 | 0 | 0 | 0 | Link | |
| Axel Elofsson | Columbus Blue Jackets | 2026 | 108 | D | 18 | 178 cm | 77 kg | SWE | 18 | 0 | 19 | 19 | Link | |
| Benjamin Kevan | Columbus Blue Jackets | 2025 | 59 | RW | 19 | 185 cm | 78 kg | USA | 6 | 1 | 2 | 3 | Link | |
| Bode Laylin | Columbus Blue Jackets | 2026 | 124 | D | 18 | 180 cm | 81 kg | USA | 10 | 2 | 5 | 7 | Link | |
| Braeden Cootes | Columbus Blue Jackets | 2025 | 16 | C | 19 | 180 cm | 83 kg | CAN | 6 | 3 | 3 | 6 | Link | |
| Brent Johnson | Columbus Blue Jackets | 2021 | 80 | D | 23 | 180 cm | 73 kg | USA | 1 | 0 | 0 | 0 | 2024-03-10 | Link |
| Caleb Desnoyers | Columbus Blue Jackets | 2025 | 6 | C | 19 | 188 cm | 81 kg | CAN | 11 | 2 | 3 | 5 | Link | |
| Carter Amico | Columbus Blue Jackets | 2025 | 53 | D | 19 | 196 cm | 102 kg | USA | 6 | 1 | 1 | 2 | Link | |
| Connor Hvidston | Columbus Blue Jackets | 2022 | 171 | LW | 22 | 188 cm | 74 kg | CAN | 8 | 3 | 2 | 5 | 2024-03-10 | Link |
| Daniil Karpovich | Columbus Blue Jackets | 2023 | 106 | D | 21 | 191 cm | 95 kg | BLR | 16 | 0 | 1 | 1 | Link | |
| Ethan MacKenzie | Columbus Blue Jackets | 2026 | 72 | D | 20 | 183 cm | 86 kg | CAN | 7 | 0 | 1 | 1 | Link | |
| Gavin McKenna | Columbus Blue Jackets | 2026 | 1 | LW | 18 | 180 cm | 74 kg | CAN | 16 | 5 | 6 | 11 | Link | |
| Heikki Ruohonen | Columbus Blue Jackets | 2024 | 67 | C | 20 | 185 cm | 93 kg | FIN | 2 | 1 | 0 | 1 | Link | |
| Jack Harvey | Columbus Blue Jackets | 2023 | 161 | LW | 23 | 175 cm | 77 kg | USA | 8 | 1 | 5 | 6 | Link | |
| Jeremy Hanzel | Columbus Blue Jackets | 2023 | 163 | D | 23 | 185 cm | 93 kg | CAN | 5 | 2 | 1 | 3 | Link | |
| Jeremy Langlois | Columbus Blue Jackets | 2022 | 111 | D | 23 | 183 cm | 84 kg | CAN | 3 | 0 | 0 | 0 | Link | |
| Jeremy Loranger | Columbus Blue Jackets | 2025 | 125 | C | 19 | 175 cm | 73 kg | CAN | 8 | 2 | 3 | 5 | Link | |
| Jonas Woo | Columbus Blue Jackets | 2026 | 127 | D | 19 | 175 cm | 79 kg | CAN | 8 | 1 | 8 | 9 | Link | |
| Karl Annborn | Columbus Blue Jackets | 2025 | 177 | D | 19 | 183 cm | 85 kg | SWE | 8 | 1 | 0 | 1 | Link | |
| Lavr Gashilov | Columbus Blue Jackets | 2026 | 74 | C | 19 | 180 cm | 84 kg | RUS | 14 | 2 | 17 | 19 | Link | |
| Mac Swanson | Columbus Blue Jackets | 2024 | 100 | C | 20 | 173 cm | 76 kg | DEU | 7 | 2 | 4 | 6 | Link | |
| Mateo Nobert | Columbus Blue Jackets | 2025 | 57 | C | 19 | 183 cm | 83 kg | CAN | 13 | 6 | 9 | 15 | Link | |
| Mathis Preston | Columbus Blue Jackets | 2026 | 37 | RW | 18 | 180 cm | 78 kg | CAN | 15 | 11 | 11 | 22 | Link | |
| Max Plante | Columbus Blue Jackets | 2024 | 44 | LW | 20 | 180 cm | 77 kg | USA | 2 | 0 | 2 | 2 | Link | |
| Myles Brosnan | Columbus Blue Jackets | 2026 | 157 | D | 19 | 183 cm | 88 kg | USA | 15 | 4 | 6 | 10 | Link | |
| Nicholas Moldenhauer | Columbus Blue Jackets | 2022 | 93 | RW | 22 | 178 cm | 77 kg | CAN | 9 | 1 | 9 | 10 | Link | |
| Nikolai Makarov | Columbus Blue Jackets | 2021 | 132 | D | 23 | 185 cm | 86 kg | RUS | 20 | 2 | 4 | 6 | Link | |
| Oiva Keskinen | Columbus Blue Jackets | 2023 | 207 | C | 22 | 183 cm | 82 kg | FIN | 10 | 1 | 5 | 6 | Link | |
| Ondrej Ruml | Columbus Blue Jackets | 2026 | 201 | D | 18 | 183 cm | 78 kg | CZE | 14 | 8 | 8 | 16 | Link | |
| Owen Martin | Columbus Blue Jackets | 2025 | 93 | C | 19 | 183 cm | 84 kg | CAN | 9 | 9 | 4 | 13 | Link | |
| Stevie Leskovar | Columbus Blue Jackets | 2024 | 225 | D | 22 | 191 cm | 94 kg | CAN | 4 | 0 | 0 | 0 | Link | |
| Tomas Chrenko | Columbus Blue Jackets | 2026 | 44 | C | 19 | 180 cm | 78 kg | SVK | 4 | 1 | 2 | 3 | Link | |
| Tomas Galvas | Columbus Blue Jackets | 2026 | 41 | D | 20 | 180 cm | 76 kg | CZE | 12 | 0 | 4 | 4 | Link | |
| William Tomko | Columbus Blue Jackets | 2026 | 185 | C | 20 | 183 cm | 86 kg | USA | 8 | 2 | 2 | 4 | Link |
| Prospect | Draft Year | Overall Pick | Position | Age | Height | Weight | Country | GP | W | GAA | SV% | Last Trade Date | Link |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dmitri Gamzin | 2024 | 73 | G | 23 | 191 cm | 79 kg | RUS | 12 | 7 | 1.49 | 0.932 | Link | |
| Olof Glifford | 2023 | 138 | G | 21 | 193 cm | 87 kg | SWE | 3 | 0 | 3.79 | 0.848 | Link | |
| Pavel Moysevich | 2024 | 61 | G | 22 | 198 cm | 92 kg | BLR | 2 | 0 | 3.42 | 0.904 | Link | |
| Ryder Fetterolf | 2026 | 86 | G | 18 | 183 cm | 83 kg | USA | 3 | 1 | 3.39 | 0.897 | Link |
| Year | R1 | R2 | R3 | R4 | R5 | R6 | R7 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2027 | | | | | | ||
| 2028 | | | | | | | |
| 2029 | | | | | | | |
| 2030 | | | | | | | |
| 2031 | | | | | | | |
| Conditional Draft Picks | |||||||
Columbus Blue Jackets) On Tuesday 29th September 2026 / 10:10pm 
Columbus Blue Jackets har säkrat en av sina viktigaste pjäser för lång tid framöver. Kirill Marchenko har skrivit på ett nytt sexårskontrakt med klubben.
Det blev till slut ett rungande ja. Efter veckor av spekulationer står det nu klart att Kirill Marchenko förlänger med Columbus. Det nya avtalet sträcker sig över sex säsonger och är värt 12,5m per år. Därmed är en av lagets mest spännande spelare knuten till klubben fram till 2033.
Den ryske forwarden har snabbt etablerat sig som en nyckelspelare med sin kombination av skott, fart och offensiv spelförståelse. Förra säsongen stod han för 36 mål och 43 assist, och han har blivit en publikfavorit som ofta klev fram när laget behövde det som mest.
– Kirill är precis den typ av spelare vi vill bygga laget kring. Han är ung, hungrig och har redan visat att han kan avgöra matcher. Att vi nu har honom på plats i sex år till ger oss en stabil grund att stå på, säger Emil Vinglöv, general manager för Columbus Blue Jackets.
Kontraktet ses som en tydlig signal om klubbens ambitioner. Med Marchenko i centrum av offensiven är förhoppningen att laget ska ta nästa steg.
Blicken mot den nya säsongen
Med förlängningen på plats riktas nu fokus mot den kommande säsongen. Truppen börjar ta form, träningslägret är över och förväntningarna är höga, både i omklädningsrummet och bland supportrarna.
Nu är det dags att lägga försnacket bakom sig och låta hockeyn tala. Vi ser fram emot en ny säsong fylld av spänning, mål och förhoppningsvis kanske en och annan seger.
Välkommen tillbaka, världens bästa liga!
Columbus Blue Jackets) On Wednesday 5th August 2026 / 9:05pm
Columbus Blue Jackets draft 2026 markerar slutet på ombyggnationen – och början på något stort.
Efter en tids tålmodigt byggande och ett tydligt fokus på framtiden, har Columbus Blue Jackets nu satt ner foten på riktigt i och med årets draft.
Från och med nästa säsong förändras allt. Förväntningarna kring Nationwide Arena är högre än på mycket länge. Fansen kräver resultat – och organisationen vet att det är nu pusselbitarna ska falla på plats.
Att säkra upp Gavin McKenna som draftens odiskutabla förstaval väckte enormt jubel bland supportrarna.
Många har spekulerat i hur ledningen skulle agera i de efterföljande rundorna – men General Manager Emil Vinglöv stod fast vid sin plan.
Rapporter har länge pekat på att Vinglöv ville bygga laget inifrån och ut, med ett massivt fokus på att bredda backbesättningen. Av draftens skörd blev det hela sju försvarsspelare, vilket visar att Columbus ledning agerat med klinisk precision för att stänga igen luckorna bakåt, samtidigt som man landade draftens i särklass största offensiva stjärna.
#1 LW GAVIN MCKENNA
#37 RW MATHIS PRESTON
#41 D TOMAS GALVAS
#43 RW ALAN SHAIKHLISLAMOV
#44 C TOMAS CHRENKO
#72 D ETHAN MACKENZIE
#74 C LAVR GASHILOV
#108 D AXEL ELOFSSON
#124 D BODE LAYLIN
#127 D JONAS WOO
#157 D MYLES BROSNAN
#185 C WILLIAM TOMKO
#201 D ONDREJ RUML
#1 LW GAVIN MCKENNA "Draftens överlägset bästa spelare och den givna ettan. En generationstalang och offensiv dynamo som kommer att bära Columbus offensiv i decennier. Han är ansiktet utåt för den nya eran."
#37 RW MATHIS PRESTON "En snabb och målfarlig ytter som bevisat sin offensiva kapacitet med 32 poäng på 36 matcher. Bra size (180 cm) och en spelare som Vinglöv mycket väl kan ha gjort ett steal med i andra rundan."
#41 D TOMAS GALVAS & #44 C TOMAS CHRENKO "Ett spännande skede i draften där Columbus plockade in mycket spelförståelse. Galvas är en modern, puckskicklig back och Chrenko en pålitlig center som ger djup i laguppställningen."
#43 RW ALAN SHAIKHLISLAMOV "Rysk kraftforward med en rejäl ram (183 cm, 86 kg). Kombinerar fysik med ett fint offensivt spelsinne (35 poäng på 31 matcher). Kommer bli oerhört jobbig att möta framför kassen."
#157 D MYLES BROSNAN "En stor, amerikansk defensiv klippa (183 cm, 88 kg). Städar rent i egen zon och gör det svårt för motståndarna. Att hitta denna typ av stabilitet så här sent i draften är ett toppbetyg till Columbus scouter."
BACK-DJUPET (MacKenzie, Elofsson, Laylin, Woo, Ruml) "Det är tydligt att ledningen ville säkra upp den defensiva framtiden. Genom att plocka in denna bredd av backar skapar Columbus en enorm intern konkurrens, vilket är precis vad som krävs för att bygga ett mästarlag."
EN DRAFT SOM LÄGGER GRUNDEN FÖR FRAMTIDEN
"Vinglöv gick in i draften med en glasklar strategi, litade på sin scouting och agerade metodiskt. Resultatet? En massiv draft där Columbus adderar en absolut superstjärna i McKenna och samtidigt bygger en armé av talangfulla backar och rollspelare. Rebuilden har tagit sitt absolut största och viktigaste kliv."
– Draftanalytiker, Columbus Hockey Post

Columbus Blue Jackets) On Friday 12th June 2026 / 8:14pm 
Columbus Blue Jackets har gjort klart med ett tungt namn till backsidan. Darnell Nurse ansluter till organisationen efter en tid i Montreal där situationen till slut ledde fram till en trade request. Nu väntar ett nytt kapitel i Columbus, där både klubben och spelaren ser stora möjligheter framåt.
Nurse kommer in med rutin, fysik och ledaregenskaper som passar perfekt in i den riktning Blue Jackets vill ta. Efter en tuff period i Montreal ser han nu fram emot att få börja om på nytt och bidra till ett lag som bygger för framtiden.
– Jag är väldigt taggad på att komma till Columbus. Det känns som en organisation med en tydlig plan och en ljus framtid. Jag ser fram emot att hjälpa laget både på och utanför isen, säger Nurse.
För Columbus innebär värvningen ett tydligt statement. Klubben vill bli starkare, tuffare och mer svårspelad, och med Nurse i laget får man en back som kan spela stora minuter, ta ansvar i viktiga lägen och bidra med både erfarenhet och karaktär.
General manager Emil Vinglöv är nöjd med att få in Nurse i laget.
– Darnell är precis den typen av spelare vi vill bygga med. Han har rutin, styrka och en vilja att vinna. Vi tror att Columbus är rätt plats för honom att få en ny start och vara en viktig del av vår framtid, säger Vinglöv.
Med Nurse på plats tar Blue Jackets ytterligare ett steg i sin satsning.
Förväntningarna är tydliga: Columbus vill framåt, och Darnell Nurse är redo att vara en stor del av den resan.
Columbus Blue Jackets) On Tuesday 21st April 2026 / 9:44am 
Columbus, vi har varit igenom det värsta nu. En säsong där vi kändes lite för bra på att vara dåliga, och ja… min personliga otur med att vi faktiskt fick en top 5-pick i draften. Det är ju alltid den där bittra smaken – man vill ju vinna matcher, inte lottovinst i botten av tabellen. Men vet ni vad? Den picken blir den sista vi behöver för att vända skutan helt.
För nu tittar vi framåt, och det är Igor Chernyshov och Jacob Fowler som får mig att le varje dag.
Igor Chernyshov – den killen är inte bara en forward, han är en ren raket. 20 år gammal, redan visar han att han kan dominera i NHL. Den speeden, den puckhanteringen, den där instinkten att alltid vara på rätt plats när det gäller. Tänk er honom i vår första kedja om ett par år… han kommer att bli den där spelaren som motståndarna hatar att möta och vi älskar att se. Chernyshov är inte en prospect längre – han är framtiden, och han är på väg att bli vår.
Och så Jacob Fowler i målet. Herregud, vilken målvakt. Den storleken, de laterala rörelserna, den mentaliteten. Han är inte bara en bra goalie, han är den typen som kan bära ett lag genom en hel slutspelssäsong. När Fowler står där och stänger igen – det känns redan som att vi har en mur som ingen kommer förbi. Tillsammans med våra andra unga killar kommer han att göra Nationwide Arena till en fästning igen.
Vi är inte längre ett lag som hoppas. Vi är ett lag som bygger. Den där top 5-picken vi fick (tack vare min otur med att vi var för bra på att vara dåliga) blir precis det som behövs för att fylla på runt Chernyshov och Fowler. Om ett par år pratar vi inte om rebuild längre – då pratar vi om contender.
Håll i er, Jackets-fans. Det här är bara början.
Columbus Blue Jackets) On Saturday 28th February 2026 / 11:12pm 
Av NHL-insidern Slapshot-Svensson | 28 februari 2026
Columbus Blue Jackets är i botten av simligan – GM Emil är säljare inför deadlinen nästa söndag. Vi grillade honom:
Reporter: Strategi just nu, Emil?
Emil (GM): Jag är säljare men jag söker spelare med minst ett år kvar på kontrakt som kan ta mig ur rebuilden.
Reporter: Tarasenko på marknaden?
Emil (GM): Ja, han går för rätt pris: spelare med term eller draftval. Inga kortkontrakt!
Reporter: Säljer du något annat?
Emil (GM): Absolut, djupledsspelare ryker om returen levererar något intressant eller picks.
Reporter: Till fansen?
Emil (GM): Tålamod – vi bygger cup-lag på sikt. Deadline blir kanske inte den roligaste men ha tålamod.
Slapshot-Svensson: Håll koll, Emil kanske lurar i en vass nära dig!
Columbus Blue Jackets) On Monday 10th November 2025 / 5:23pm COLUMBUS, OH – General Manager Emil Vinglöv skakade idag om ligan genom att trejda målvakten Alex Nedeljkovic till en Cup-aspirant. Anledningen är inte hans lön, utan hans oacceptabla förmåga att rädda puckar i kritiska lägen. Trejden ska optimera klubbens chanser i det kommande draftlotteriet.
"-Det är det svåraste beslutet jag tagit, men det var nödvändigt," förklarar GM Vinglöv i ett pressmeddelande. "Nedeljkovic har varit alldeles för pålitlig. Varje gång vi behövde en stabil insats för att säkra ett bra läge i draften, stod Alex där och förstörde allt med en räddning i sista minuten. Han har saboterat vår tanking-strategi!"
Jarry Får Huvudansvaret
Med Nedeljkovic borta bekräftar Vinglöv att Tristan Jarry nu får det tunga ansvaret att bära laget – i båda bemärkelserna.
"-Nu ligger trycket på Tristan Jarry. Vi är övertygade om att han kommer att göra ett gediget jobb som vår etta. Men med handen på hjärtat: Vi litar på att han, med sitt nya, stora ansvar, kommer att blanda och ge precis tillräckligt för att hålla oss nere i botten. Han är tillräckligt bra för att vara spännande, men vi hoppas att han är precis tillräckligt mänsklig för att hjälpa oss få en topp-3 draft pick."
Vinglöv avslutar med ett löfte till Nedeljkovic:
"-Vi har skickat Alex till ett lag som förtjänar hans talang. Vi önskar honom all lycka i slutspelet, och vi ber honom att inte skicka oss några 'skrytfoton' på sina räddningar i finalen. Våra unga scouter behöver inte den typen av negativ energi just nu."
#CBJ #TankingMasters #NedeljkovicVarFörBra #VälkommenTillTristansTid
Columbus Blue Jackets) On Tuesday 10th September 2024 / 4:44pm 






Columbus, OH -240910-
Efter en säsong där vi började med höga förhoppningar om att nå långt i Stanley Cup-slutspelet, fick vi istället bevittna våra drömmar krossas när laget hamnade i en mindre glädjande ombyggnadsfas. När transferfönstret stängde på deadline day, valde vi att säga farväl till många av våra äldre spelare och riktade istället blicken mot framtiden genom att satsa på yngre förmågor.
Nu, däremot, ser framtiden betydligt ljusare ut. Vårt NHL-lag består av flera unga spelare som vi hoppas ska ta ytterligare steg framåt den kommande säsongen. Utöver detta har vi även några tidigare draftade talanger som vi tror har potential att slå sig in i truppen och göra skillnad.
Draften var dessutom en stor framgång för oss. Vi lyckades plocka in flera riktigt lovande spelare, och i första rundan valde vi:
Konsta Helenius
Cole Eisermen

Igor Chernyshov

Andrew Basha

I 2a rundan fick vi in Max Plante och Pavel Moysevich

I 3e till 7e rundan fick vi in Heikki Ruohonen, Dmitri Gamzin, Mac Swanson, Andrei Krutov och Stevie Leskovar. I en trejd fick vi även in från 3e rundan Leon Muggli.



Så alla Blue Jackets fan, ha till tro till det nya Columbus. För vi går en ljus framtid tillmötes.

//GM Emil Vinglöv
Columbus Blue Jackets) On Sunday 4th February 2024 / 5:40pm
För omedelbar publicering
Columbus Blue Jackets: En stark framtid kantas av passion och dedikation
Columbus, Ohio – 240204
Idag är vi stolta över att dela med oss av spännande nyheter om Columbus Blue Jackets, som fortsätter att sträva efter framgång både på och utanför isen. Med en djup förankring i vårt lokalsamhälle är vi fast beslutna att erbjuda en exceptionell upplevelse för våra fans och skapa en varaktig hockeytradition i Ohio.
Under den senaste säsongen har Blue Jackets visat en imponerande utveckling och styrka som ett lag. Genom att kombinera skicklighet, taktik och en sammanhållen spelstil, har våra spelare lyckats leverera spektakulära prestationer och ge fansen något att fira. Vi är stolta över att ha nått en av de högsta vinstprocenten i vår divisionshistoria och ser fram emot att fortsätta bygga på denna framgång resten av säsogen.
En av våra främsta prioriteringar är att skapa en inkluderande och engagerande upplevelse för fansen. Vi fortsätter att investera i förbättrade faciliteter och innovation för att se till att våra besökare har möjlighet att njuta av varje match på bästa tänkbara sätt. Med våra lojala supportrar i ryggen har vi skapat en unik atmosfär på Nationwide Arena, där gemenskapen samlas för att uppleva spänningen i livehockey och skapa minnen för livet.
Djupt engagerade i vårt samhälle genom olika välgörenhetsaktiviteter och partnerskap bidrar vi till att främja en positiv förändring. Vi är övertygade om att genom att arbeta tillsammans kan vi göra en verklig skillnad både på och utanför isen. Som ett led i vår strävan att vara en förebild för kommande generationer av idrottare lanserar vi också initiativ för att främja ungdomshockey och friskvård i vår region.
Vi vill också ta detta tillfälle att tacka våra fantastiska fans för deras ovillkorliga stöd och passion för laget. Ert engagemang är ovärderligt och vi ser fram emot att fortsätta att ge er anledning att heja på Columbus Blue Jackets.
För mer information om laget, spelartruppen och kommande evenemang, besök gärna vår officiella webbplats och följ oss på discord.
Presskontakt:
Sofia Andersson
Kommunikationschef
| # | Player Name | GP | G | A | P | +/- | PIM | HIT | HTT | SHT | SHT% | SB | MP | AMG | PPG | PPA | PPP | PPS | PKG | PKA | PKP | PKS | GW | GT | FO% | HT | P/20 | PSG | PSS |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Kirill Marchenko | 250 | 82 | 101 | 183 | 10 | 43 | 225 | 286 | 701 | 11.70% | 37 | 4106 | 16.43 | 9 | 25 | 34 | 110 | 2 | 0 | 2 | 5 | 12 | 6 | 27.24% | 1 | 0.89 | 3 | 11 |
| 2 | Pavel Dorofeyev | 235 | 69 | 88 | 157 | 3 | 28 | 139 | 234 | 632 | 10.92% | 45 | 3604 | 15.34 | 12 | 24 | 36 | 76 | 0 | 0 | 0 | 0 | 12 | 4 | 32.30% | 0 | 0.87 | 0 | 4 |
| 3 | Boone Jenner | 158 | 67 | 75 | 142 | 13 | 72 | 286 | 486 | 647 | 10.36% | 63 | 3261 | 20.64 | 19 | 21 | 40 | 139 | 3 | 3 | 6 | 23 | 12 | 10 | 57.38% | 3 | 0.87 | 3 | 10 |
| 4 | Zach Werenski | 130 | 27 | 90 | 117 | -32 | 52 | 143 | 200 | 279 | 9.68% | 182 | 2985 | 22.96 | 13 | 27 | 40 | 158 | 0 | 0 | 0 | 0 | 4 | 3 | 0% | 0 | 0.78 | 0 | 0 |
| 5 | Oliver Bjorkstrand | 164 | 57 | 60 | 117 | 22 | 33 | 145 | 179 | 540 | 10.56% | 17 | 2923 | 17.83 | 18 | 20 | 38 | 116 | 0 | 0 | 0 | 0 | 9 | 3 | 32.92% | 0 | 0.80 | 1 | 5 |
| # | Goalie Name | GP | W | L | OTL | PCT | GAA | MP | PIM | SO | GA | SA | SAR | A | EG | PS % | PSA |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Elvis Merzlikins | 121 | 58 | 50 | 8 | 0.904 | 3.22 | 6829 | 10 | 2 | 366 | 3802 | 0 | 4 | 5 | 0.750 | 28 |
| 2 | Alex Nedeljkovic | 52 | 25 | 20 | 7 | 0.900 | 3.03 | 3146 | 0 | 1 | 159 | 1594 | 799 | 3 | 2 | 0.571 | 14 |
| 3 | Tristan Jarry | 54 | 25 | 26 | 2 | 0.910 | 2.85 | 3197 | 6 | 0 | 152 | 1681 | 0 | 2 | 2 | 0 | 0 |
| 4 | Anthony Stolarz | 57 | 21 | 20 | 6 | 0.916 | 2.73 | 3010 | 6 | 0 | 137 | 1626 | 0 | 0 | 3 | 0.706 | 17 |
| 5 | Jack Campbell | 28 | 14 | 8 | 1 | 0.907 | 2.71 | 1483 | 0 | 2 | 67 | 722 | 0 | 0 | 0 | 0.750 | 4 |
| Overall | Home | Visitor | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Year | GP | W | L | T | OTW | OTL | SOW | SOL | GF | GA | Diff | GP | W | L | T | OTW | OTL | SOW | SOL | GF | GA | Diff | GP | W | L | T | OTW | OTL | SOW | SOL | GF | GA | Diff | P | G | A | TP | SO | EG | GP1 | GP2 | GP3 | GP4 | SHF | SH1 | SP2 | SP3 | SP4 | SHA | SHB | Pim | Hit | PPA | PPG | PP% | PKA | PK GA | PK% | PK GF | W OF FO | T OF FO | OF FO% | W DF FO | T DF FO | DF FO% | W NT FO | T NT FO | NT FO% | PZ DF | PZ OF | PZ NT | PC DF | PC OF | PC NT |
| Regular Season | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| 2021 | 82 | 21 | 44 | 0 | 4 | 5 | 3 | 5 | 216 | 265 | -49 | 41 | 14 | 17 | 0 | 3 | 1 | 2 | 4 | 122 | 133 | -11 | 41 | 7 | 27 | 0 | 1 | 4 | 1 | 1 | 94 | 132 | -38 | 66 | 216 | 388 | 604 | 5 | 1 | 62 | 73 | 74 | 11 | 2389 | 743 | 825 | 793 | 60 | 2896 | 832 | 663 | 1635 | 280 | 49 | 17.50% | 281 | 44 | 84.34% | 5 | 1321 | 2685 | 49.20% | 1504 | 3077 | 48.88% | 622 | 1251 | 49.72% | 1867 | 1265 | 2054 | 618 | 1055 | 522 |
| 2022 | 82 | 40 | 26 | 0 | 8 | 4 | 3 | 1 | 303 | 256 | 47 | 41 | 22 | 13 | 0 | 2 | 1 | 2 | 1 | 159 | 126 | 33 | 41 | 18 | 13 | 0 | 6 | 3 | 1 | 0 | 144 | 130 | 14 | 107 | 303 | 531 | 834 | 3 | 1 | 109 | 100 | 83 | 14 | 2987 | 983 | 964 | 1009 | 45 | 2577 | 742 | 731 | 1804 | 289 | 63 | 21.80% | 294 | 63 | 78.57% | 5 | 1717 | 3134 | 54.79% | 1514 | 2836 | 53.39% | 734 | 1342 | 54.69% | 2004 | 1382 | 1887 | 602 | 1070 | 538 |
| 2023 | 82 | 37 | 36 | 0 | 2 | 4 | 2 | 1 | 272 | 264 | 8 | 41 | 19 | 16 | 0 | 2 | 1 | 2 | 1 | 134 | 116 | 18 | 41 | 18 | 20 | 0 | 0 | 3 | 0 | 0 | 138 | 148 | -10 | 87 | 272 | 473 | 745 | 5 | 4 | 98 | 85 | 85 | 7 | 2801 | 908 | 914 | 954 | 33 | 2546 | 737 | 719 | 1819 | 308 | 59 | 19.16% | 288 | 66 | 77.08% | 3 | 1635 | 3067 | 53.31% | 1435 | 2771 | 51.79% | 706 | 1347 | 52.41% | 1993 | 1381 | 1909 | 598 | 1046 | 525 |
| 2024 | 82 | 28 | 38 | 0 | 4 | 7 | 2 | 3 | 239 | 270 | -31 | 41 | 15 | 20 | 0 | 1 | 3 | 1 | 1 | 114 | 132 | -18 | 41 | 13 | 18 | 0 | 3 | 4 | 1 | 2 | 125 | 138 | -13 | 78 | 239 | 394 | 633 | 3 | 1 | 48 | 89 | 96 | 9 | 2388 | 704 | 819 | 846 | 39 | 2442 | 747 | 707 | 1904 | 208 | 44 | 21.15% | 226 | 42 | 81.42% | 4 | 819 | 1659 | 49.37% | 808 | 1688 | 47.87% | 591 | 1200 | 49.25% | 1705 | 971 | 1813 | 749 | 1453 | 721 |
| 2025 | 82 | 27 | 36 | 0 | 11 | 4 | 1 | 3 | 205 | 237 | -32 | 41 | 14 | 17 | 0 | 7 | 1 | 0 | 2 | 104 | 113 | -9 | 41 | 13 | 19 | 0 | 4 | 3 | 1 | 1 | 101 | 124 | -23 | 85 | 205 | 367 | 572 | 3 | 2 | 70 | 63 | 60 | 14 | 2152 | 699 | 695 | 721 | 49 | 2522 | 738 | 483 | 1729 | 239 | 48 | 20.08% | 210 | 44 | 79.05% | 5 | 1170 | 2541 | 46.04% | 1327 | 2861 | 46.38% | 577 | 1227 | 47.03% | 1844 | 1257 | 2079 | 622 | 1055 | 513 |
| 2026 | 13 | 5 | 8 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 31 | 43 | -12 | 8 | 4 | 4 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 19 | 20 | -1 | 5 | 1 | 4 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 12 | 23 | -11 | 10 | 31 | 56 | 87 | 1 | 0 | 10 | 9 | 12 | 0 | 318 | 90 | 98 | 130 | 0 | 414 | 140 | 100 | 287 | 29 | 5 | 17.24% | 39 | 8 | 79.49% | 0 | 188 | 386 | 48.70% | 223 | 451 | 49.45% | 107 | 201 | 53.23% | 288 | 195 | 326 | 95 | 165 | 79 |
| Total Regular Season | 423 | 158 | 188 | 0 | 29 | 24 | 11 | 13 | 1266 | 1335 | -69 | 213 | 88 | 87 | 0 | 15 | 7 | 7 | 9 | 652 | 640 | 12 | 210 | 70 | 101 | 0 | 14 | 17 | 4 | 4 | 614 | 695 | -81 | 433 | 1266 | 2209 | 3475 | 20 | 9 | 397 | 419 | 410 | 55 | 13035 | 4127 | 4315 | 4453 | 226 | 13397 | 3936 | 3403 | 9178 | 1353 | 268 | 19.81% | 1338 | 267 | 80.04% | 22 | 6850 | 13472 | 50.85% | 6811 | 13684 | 49.77% | 3337 | 6568 | 50.81% | 9704 | 6454 | 10072 | 3286 | 5846 | 2900 |
| Playoff | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| 2022 | 6 | 2 | 4 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 19 | 19 | 0 | 3 | 0 | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 7 | 13 | -6 | 3 | 2 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 12 | 6 | 6 | 4 | 19 | 36 | 55 | 0 | 0 | 4 | 10 | 4 | 1 | 207 | 57 | 85 | 55 | 10 | 208 | 73 | 76 | 164 | 30 | 7 | 23.33% | 30 | 2 | 93.33% | 0 | 132 | 252 | 52.38% | 124 | 234 | 52.99% | 48 | 103 | 46.60% | 149 | 100 | 151 | 49 | 82 | 40 |
| Total Playoff | 6 | 2 | 4 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 19 | 19 | 0 | 3 | 0 | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 7 | 13 | -6 | 3 | 2 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 12 | 6 | 6 | 4 | 19 | 36 | 55 | 0 | 0 | 4 | 10 | 4 | 1 | 207 | 57 | 85 | 55 | 10 | 208 | 73 | 76 | 164 | 30 | 7 | 23.33% | 30 | 2 | 93.33% | 0 | 132 | 252 | 52.38% | 124 | 234 | 52.99% | 48 | 103 | 46.60% | 149 | 100 | 151 | 49 | 82 | 40 |
| # | Player Name | GP | G | A | P | +/- | PIM | HIT | HTT | SHT | SHT% | SB | MP | AMG | PPG | PPA | PPP | PPS | PKG | PKA | PKP | PKS | GW | GT | FO% | HT | P/20 | PSG | PSS |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Logan Couture | 6 | 3 | 6 | 9 | 1 | 4 | 2 | 27 | 27 | 11.11% | 1 | 126 | 21.09 | 1 | 2 | 3 | 4 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 50.52% | 0 | 1.42 | 0 | 0 |
| 2 | Adam Henrique | 6 | 1 | 5 | 6 | -2 | 0 | 3 | 12 | 13 | 7.69% | 0 | 107 | 17.93 | 0 | 5 | 5 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 56.25% | 0 | 1.12 | 0 | 0 |
| 3 | Tage Thompson | 6 | 0 | 6 | 6 | 2 | 5 | 8 | 4 | 18 | 0% | 1 | 106 | 17.74 | 0 | 0 | 0 | 5 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 50.00% | 0 | 1.13 | 0 | 0 |
| 4 | David Perron | 6 | 4 | 1 | 5 | 1 | 4 | 10 | 10 | 18 | 22.22% | 2 | 105 | 17.66 | 1 | 1 | 2 | 5 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 40.00% | 1 | 0.94 | 0 | 0 |
| 5 | Oliver Bjorkstrand | 6 | 2 | 3 | 5 | 1 | 0 | 6 | 11 | 20 | 10.00% | 0 | 108 | 18.00 | 0 | 0 | 0 | 4 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 27.27% | 0 | 0.93 | 0 | 0 |
| # | Goalie Name | GP | W | L | OTL | PCT | GAA | MP | PIM | SO | GA | SA | SAR | A | EG | PS % | PSA |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Elvis Merzlikins | 5 | 2 | 3 | 0 | 0.924 | 2.43 | 321 | 0 | 0 | 13 | 170 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| 2 | Erik Kallgren | 1 | 0 | 1 | 0 | 0.842 | 6.00 | 60 | 2 | 0 | 6 | 38 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| DATE | OPP | SCORE | G | GA | SHT | SA | SHT A | SHT AA | SB | SBA | PIM | PIMA | HIT | HITA | PP | PK | FO% | OZ% | DZ% | OZ CTRL | OF/DF |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tue 03/11 | Colorado Avalanche | W 4-2 | 4 | 2 | 22 | 35 | 46 | 68 | 11 | 7 | 4 | 2 | 20 | 16 | 1/1 (100%) | 0/2 (100%) | 49% | 36.8% | 50.6% | 14.45 | 0.80 |
| Sat 31/10 | Dallas Stars | L 2-4 | 2 | 4 | 18 | 34 | 38 | 77 | 14 | 2 | 23 | 9 | 20 | 18 | 0/2 (0%) | 1/4 (75%) | 54% | 31.9% | 45.8% | 15.17 | 0.82 |
| Thu 29/10 | Carolina Hurricanes | L 4-6 | 4 | 6 | 27 | 30 | 58 | 59 | 11 | 7 | 7 | 5 | 23 | 20 | 0/0 | 0/1 (100%) | 50% | 32.9% | 42.7% | 17.58 | 1.02 |
| Tue 27/10 | Philadelphia Flyers | L 2-5 | 2 | 5 | 18 | 26 | 36 | 64 | 12 | 2 | 2 | 2 | 22 | 7 | 1/1 (100%) | 0/1 (100%) | 51% | 36.5% | 39.2% | 12.93 | 0.84 |
| Sat 24/10 | Vegas Golden Knights | W 4-2 | 4 | 2 | 33 | 29 | 56 | 55 | 6 | 10 | 6 | 4 | 23 | 24 | 1/2 (50%) | 0/3 (100%) | 53% | 37.3% | 36.0% | 14.50 | 0.78 |
| Tue 20/10 | Toronto Maple Leafs | W 3-1 | 3 | 1 | 27 | 16 | 57 | 38 | 9 | 11 | 4 | 6 | 22 | 21 | 0/3 (0%) | 1/2 (50%) | 50% | 44.7% | 40.8% | 17.92 | 1.14 |
| Sun 18/10 | Minnesota Wild | W 3-2 | 3 | 2 | 19 | 27 | 37 | 55 | 9 | 6 | 4 | 4 | 18 | 20 | 1/2 (50%) | 0/2 (100%) | 56% | 28.2% | 47.9% | 13.27 | 0.80 |
| Sat 17/10 | New York Rangers | L 2-3 | 2 | 3 | 17 | 19 | 55 | 41 | 8 | 15 | 8 | 4 | 29 | 26 | 0/2 (0%) | 2/4 (50%) | 41% | 34.7% | 40.0% | 17.28 | 1.15 |
| Tue 13/10 | Florida Panthers | W 2-1 | 2 | 1 | 29 | 32 | 59 | 71 | 14 | 9 | 8 | 6 | 24 | 20 | 0/3 (0%) | 0/4 (100%) | 50% | 42.5% | 45.0% | 13.55 | 0.79 |
| Sat 10/10 | St.Louis Blues | L 1-6 | 1 | 6 | 25 | 45 | 41 | 84 | 8 | 5 | 6 | 2 | 14 | 16 | 0/1 (0%) | 1/3 (67%) | 52% | 39.0% | 40.2% | 15.37 | 0.89 |
| Fri 09/10 | Pittsburgh Penguins | L 0-2 | 0 | 2 | 18 | 38 | 38 | 74 | 7 | 8 | 8 | 6 | 24 | 14 | 0/3 (0%) | 0/4 (100%) | 50% | 34.4% | 48.4% | 12.65 | 0.69 |
| Sat 03/10 | Utah Mammoth | L 4-6 | 4 | 6 | 37 | 42 | 58 | 85 | 19 | 2 | 4 | 10 | 21 | 29 | 1/5 (20%) | 2/2 (0%) | 45% | 42.4% | 39.4% | 16.28 | 1.03 |
| Thu 01/10 | Buffalo Sabres | L 0-3 | 0 | 3 | 28 | 41 | 62 | 78 | 12 | 7 | 16 | 10 | 27 | 25 | 0/4 (0%) | 1/7 (86%) | 48% | 38.6% | 48.5% | 14.63 | 0.85 |